Yerel Üretim

Ekolojik, sosyolojik ve ekonomik fayda için yerel üretimin yaygınlaşmasının öneminin farkındayız. Bu yüzden ürünlerimizi öncelikli olarak yerel üreticilerden tedarik ediyoruz.

%100 Plastiksiz Kargo

Tüm operasyonlarımızı en sürdürülebilir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ürünleri depolarımıza getirirken ve sizlere ulaştırırken plastiksiz kargo ve paketleme kullanıyoruz.

Sürdürülebilir Çaba

Sürdür’de vizyonumuz belli: Sürdürülebilir yaşamı kolay, eğlenceli ve ulaşılabilir kılmak. Sizi bu hayali bizimle gerçekleştirmeye davet ediyoruz.

Evsel atık ve plastik tüketim miktarlarını azaltmak hedefiyle kurulmuş olan firmamız, hayatımızın her alanında kullandığımız ürünlerin sürdürülebilir alternatiflerini sizlerle buluşturmakta. Satışını yapmakta olduğumuz tüm ürünleri özenle seçip depomuzda topluyoruz. Farklı markaların ürünlerinin gönderimini tek depodan yaparak kargo miktarını ve karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Tüm operasyonel süreçlerimizde plastik kullanımından kaçınıyoruz. Ürünlerimizin hepsi doğal içerikli, ambalajsız ya da geri dönüştürülebilir ambalajda gelmekte. Sürdürülebilir ürünlerin kullanımını ve bilinirliğini arttırmak en büyük hayalimiz.

Kuruluş Nedenimiz:

Bugüne kadar üretilen tüm plastik parçalar hala varlıklarını sürdürüyor ve bir 500 yıl daha da sürdürecekler ve dahası bu süre geçtiğinde tamamen yok olmayacak, sadece nanoplastik dediğimiz daha küçük parçalara ayrılmış olacaklar. Buna rağmen dünyada plastik üretimi her yıl artıyor, bugüne kadar üretilen plastiğin yarısı son 20 yıl içinde üretildi. 

Tüm bunlara ek olarak güneş ışığı ve sıcaklık artışı, dünyada biriken plastiğin güçlü sera gazları salmasına neden oluyor. Endişe verici bir kısır döngü bu: İklimimiz değiştikçe gezegen daha da ısınıyor, plastik daha fazla metan ve etilene ayrılıyor, bunlar da iklim değişiminin oranını arttırıyor ve böylece kısır döngüyü devam ettiriyor.

Dünyada bu gelişmelere bir cevap olarak atık azaltmaya ve sürdürülebilir bir yaşam sürmeye karşı bilinç artmaya başladı. Hala birçok insan geri dönüşümün bir cevap olduğunu sansa ve çabasını buna yönlendirse de geri dönüşüm sondan bir önceki adım.

Plastik geri dönüşüm oranı %9, bunun tesis yetersizliği ya da yanlış atık ayrıştırma gibi nedenleri var ama daha önemli bir şey var ki o da geri dönüşümünün bir sınırı olması.

Bu yüzden gerçek çözüm atık üretip sonra bu atıkla ne yapacağımıza bakmak değil, tüketim alışkanlıklarımızı düzenleyerek atık oluşumunu en baştan nasıl engelleyebiliriz ona bakmak.

Kişisel atık azaltım serüveninizde ilk yapmanız gerekenler:

  • Önce tek kullanımlık ürünlere hayır demek ve tekrar kullanabilir olanları tercih etmek
  • Elinizdeki ürünlere iyi bakmak ve tekrar tekrar kullanmak
  • Artık kullanılmaz hale geldiklerinde en doğru şekilde geri dönüşüme yollamak

İşte bu yüzden tekrar tekrar kullanılabilen, mümkün olduğunca ambalajsız ya da ambalajları sorunsuz geri dönüşen, doğada çözünen ürünler seçmek sürdürülebilirlik yolunda atabileceğiniz etkili adımlardan birisi.

Hepimizin adımlarının önemli olduğu bu yolda biz de Sürdür olarak size eşlik etmek istiyoruz. Sürdür olarak amacımız bu tür ürünleri size daha erişilebilir hale getirerek kullanımlarını yaygınlaştırmak.

Sürdürülebilir bir hayatı seçmek dümdüz yukarı çıkan bir ivme olmayabilir. Doğrusu hayatta her konuda olduğu gibi sürdürülebilirlik konusunda da ya hep ya hiç şeklinde bir bakış açısı yok. Biz Sürdür markası olarak Dünya adına yaptığımız her küçük değişikliğin değerli olduğunu düşünüyoruz. Sizi de ilk adımınızı atmaya davet ediyoruz.

“Sıfır atığı kusursuz bir şekilde uygulayan bir avuç insana değil, onu eksik gedik de olsa uygulayan milyonlarca insana ihtiyacımız var.”

Yaptığınız her değişimi onurlandırarak ilerlemelisiniz. Mesela, ortalama bir insan ömrü boyunca yaklaşık 100 (plastik) şişe şampuan kullanıyor. Katı şampuana geçerek bu 100 adet plastik şişenin çöp olmasını engelleyebilirsiniz ya da bebek sahibiyseniz yıkanabilir bebek bezlerine geçerek bebeğinizin bez kullandığı süre boyunca neden olacağı 2.5 ton bez kaynaklı atığın oluşmasını baştan engelleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir yaşam sosyal medya görsellerinde size renksiz gelmiş olabilir, tek düze ürünlerden sıkılmış olabilirsiniz; Sürdür’de sizin için tasarım ve renk çeşitliliği olmasına önem veriyoruz ve düzenli olarak ürün yelpazemizi güncelleyip genişletiyoruz.